Councillor Kay Berry

Councillor Kay Berry

Home > About the Council > Councillors, MPs and MEPs > Councillor Kay Berry



Councillor information

  • Title: Liberal Democrat Group Leader / Lead Member for Community
  • Party: Liberal Democrat
  • Parish: Churchdown
  • Ward: Churchdown St John's
  • Other councillors representing this Ward:
  • Terms of Office:
    • 03 May 2007 - 05 May 2011
    • 06 May 2011 - 07 May 2015
    • 07 May 2015 - 02 May /2019

Areas of responsibility

The role of Lead Member for Community includes the following areas of responsibility:

  • Community Development
  • Community Safety
  • Community Partnerships
  • Town and Parish Council Community Support
  • Emergency Planning
  • Safeguarding Children and Adults

Committee appointments


Appointments to outside bodies

The links below will take you to the minutes.tewkesbury.gov.uk web site.


Membership of working groups, boards and panels

  • Community Infrastructure Levy Working Group
  • Devolution Working Group
  • J9 Area Member Reference Panel
  • Scrutiny Review of Water Supply Outage Working Group
  • Transform Working Group
  • Tree Panel

Contact details

Home address

  • 7 Warren Close,
    Churchdown,
    Gloucester.
    Gloucestershire. GL3 1JP.

Email

Telephone

  • Home: 01452 856375
  • Mobile: 07785 226537